Katarína Fedorková z organizačného výboru pre TASR uviedla, že tento festival je venovaný hlavne zachovaniu duchovných hodnôt a kultúrneho dedičstva, spevu, tanca a zvykov.
Počas dvojdňového programu sa predstavia profesionálne i amatérske folklórne skupiny z celého Slovenska i zahraničia. „Máme tu originálny, na Slovensku jedinečný alegorický sprievod, kde sa takmer polovica obyvateľov obce oblečie do kroja a predvádza pôvodné remeslá, “ priblížila Fedorková. Súčasťou sprievodu bude aj predstavenie tradičných špecifických krojov a remesiel typických pre tento región. Návštevníci budú môcť okrem toho vidieť aj pracovné náradie a náčinie špecifické pre to-ktoré obdobie.
Na slávnostiach sa predstaví kultúra troch regiónov, keďže obec Liptovská Teplička sa nachádza na rozhraní troch regiónov, a to Spiš, Liptov a Horehronie. Uskutočnia sa aj sprievodné podujatia, ako napr. výstavy, súťaže krojov a pod.
Dvojdňový program, ktorý sa začal dnes o 13.00 h, obsahuje živú pozvánku po uliciach obce, výzdobu priedomí a okien, hostia si budú môcť pochutnať na typických jedlách či pozrieť programy jednotlivých folklórnych súborov z rôznych obcí Horehronia, Liptova, Spiša, ale aj spod Tatier. Súčasťou programu sú aj fotografické výstavy Jozefa Ďuricu, Vladimíra Lindera, okrem toho i výstava Teplickej izby a ručníkov. Počas folklórnych slávností je pripravená prehliadka jedinečných zemiakových pivníc, ktoré sú nepotvrdeným európskym unikátom. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj tradičné stodolištia či vychutnať si výhľad na zachované terasovité políčka a Vysoké Tatry.
Nedeľňajší program sa začne svätou omšou za nositeľov tradícií. Nasledovať budú vystúpenia folklórnych súborov z troch regiónov a spomínaný alegorický sprievod. Remeselníci predvedú výrobu drevených, hlinených a textilných výrobkov.
Folklórne slávnosti Pod Kráľovou hoľou sa realizujú za podpory Ministerstva kultúry SR a miestom konania je prírodný amfiteáter na Magadzíne v Liptovskej Tepličke. „Amfiteáter nie je umelo vytvorený, ani poskladaný z drevených budov, ide o originálne stodolištia, v amfiteátri je krásna príroda, sú tam aj spomínané zemiakové pivnice, “ uviedla Fedorková.
Dodala, že folklórne podujatie je výnimočné aj oblasťou, v ktorej sa koná, keďže Liptovská Teplička, dedina roka 2007, je situovaná na rozhraní dvoch národných parkov, a to Nízkych a Vysokých Tatier. Obec sa nachádza v nadmorskej výške 920 metrov, od najbližšieho mesta je vzdialená 32 kilometrov a v súčasnosti má viac ako 2300 obyvateľov. Každoročne sa na folklórnych slávnostiach v tejto obci zúčastní okolo 6000 milovníkov tradičnej kultúry.
0